Zdobywamy odznakę GSŚ

Czerwony szlak pieszy im. Edmunda Massalskiego ma długą historię. Turyści, którzy zdecydują się pokonać cały szlak, mogą od tego roku ubiegać się o Odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Obecnie rozpoczyna się on w Gołoszycach – miejscowości przy trasie 74 – a kończy w Kuźniakach u podnóża Góry Perzowej. Według wielu stron internetowych, przewodników i folderów ma on 105 kilometrów długości. Czy aby na pewno? W styczniu Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach przeprowadził dokładne pomiary długości całego szlaku na odcinku Gołoszyce – Kuźniaki – okazuje się, że szlak ma 92 kilometry. Trasa, choć o 13 kilometrów krótsza niż powszechnie sądzono, jest jedną z najbardziej atrakcyjnych w Górach Świętokrzyskich. Dla wielu osób przejście 92 kilometrów to nie lada wyzwanie. Natomiast odznakę może zdobyć praktycznie każdy. Na stopień złoty odznaki trasę pokonywać będzie można „na raty” i podzielić ją na dowolną ilość odcinków. Dla mniej wytrwałych turystów przewidziano odznakę w stopniu srebrnym. Aby ją zdobyć, wystarczy uzyskać 50 punktów GOT na dowolnej liczbie wycieczek na Głównym Szlaku Świętokrzyskim.            Źródło: Oddział Świętokrzyski PTTK.

gsś srebrna i złota

Piechurzy z Koła PTTK w Połańcu przeszli na swoich wycieczkach Głównym Szlakiem Świętokrzyskim trasę z Gołoszyc do Porzecza. Większość z nich uzbierała już wymaganą ilość punktów GOT do uzyskania odznaki srebrnej GSŚ. Natomiast kilka osób czeka na lipcowe przejście z Porzecza do Kuźniaków, aby mieć zaliczony cały szlak i móc pochwalić się zdobyciem złotej odznaki GSŚ.

Regulamin odznaki GSŚ i punktacja GOT dla GSŚ są w na naszej stronie w zakładce „Zdobywaj odznaki!” Zachęcamy do wycieczek w Góry Świętokrzyskie z Kołem PTTK w Połańcu lub indywidualnie.


Licznik odwiedzin: