II Rajd „Gdzie Czarna wpadła?” (27-01-2013)

Zima nie jest straszna dla miłośników pieszych wędrówek i aktywnego spędzania wolnego czasu. Nie zrażeni dwucyfrowym mrozem turyści z Połańca i Staszowa pojawili się w niedzielę 27 stycznia na trasie II Rajdu „Gdzie Czarna wpadła?”
Dwudziestu jeden uczestników Rajdu wyruszyło na szlak spod Pomnika Tadeusza Kościuszki i przez Osiedle Północ i Brzozową dotarli do Łęgu. Tutaj mieli możliwość ogrzania się w wiejskiej świetlicy, a sprzyjała temu podana gorąca grochówka. Po pierwszej regeneracji sił, piechurzy udali się na drugi, trudniejszy odcinek trasy. Brodząc w wysokim śniegu, pokrytym pękającą taflą lodową, doszli do miejsca, gdzie Czarna wpada do Wisły, a spacer po dnie wyschniętej prawej odnogi rzeki Czarna był nie lada atrakcją. Gdy strudzeni przejściem rajdowych kilometrów i pokonaniem Góry Winnej piechurzy zawitali na Kopiec Kościuszki, czekało tam na nich płonące ognisko, przy którym mogli się ogrzać oraz podzielić rajdowymi wrażeniami i poczęstować pieczonymi ziemniakami i kiełbaską. Podczas Rajdu piechurzy poznali walory turystyczne i krajoznawcze Połańca i jego najbliższych okolic. Poznali miejsca związane z historią Połańca, między innymi pamiątkowy obelisk na „połanieckim grodzisku”, gdzie w XI-XIII wieku funkcjonowała Kasztelania Połaniec, Górę Winną z głazami wskazującymi miejsca, na których stał drewniany kościół pod wezwaniem św. Katarzyny oraz kaplica św. Mikołaja. Turyści mogli zapoznać się także z przebiegiem wytyczone drogi do budowanego mostu na Wiśle.
Tak jak w roku ubiegłym, Rajd został zorganizowany przez Sekcję PTTK w Połańcu. Pomysłodawcą trasy i prowadzącym po zaśnieżonych ścieżkach okolic Połańca był Jurek Han. Pomiędzy uczestników rajdu rozlosowano drobne upominki i nagrody. Organizatorzy Rajdu dziękują Burmistrzowi Jackowi Tarnowskiemu za wsparcie dla turystycznej inicjatywy. Organizatorzy i uczestnicy Rajdu dziękują Markowi i Grzegorzowi Strzale – Restauracja „Winnica”, Henrykowi Bednarskiemu – firma „Stabil”, Tadeuszowi Ratusznikowi, sklep „Koreczek” za ufundowanie pysznego turystycznego jadła. Specjalne podziękowania składamy Stanisławowi Drzazdze i jego grupie interwencyjne za wsparcie logistyczne i przygotowanie ogniska. Do zobaczenia na kolejnych zimowych trasach.


Licznik odwiedzin: